site search



FOLLOW IFTA ONLINE

facebookyoutubetwitter

Get Adobe Flash Player


Winners of the 2nd Annual Irish Film & Television Awards

THE AIB PEOPLE’S CHOICE AWARD FOR BEST IRISH FILM

Winner: Song For A Raggy Boy, Dir: Aisling Walsh

Blind Flight, Dir: Johnny Furse
Bloom, Dir: Sean Walsh
Cowboy’s & Angels, Dir: David Gleeson
Omagh, Dir: Pete Travis

THE SIEMENS MOBILE TV PERSOANLITY OF THE YEAR AWARD

Winner: Claire Byrne, TV3

Gerry Anderson, BBC
Jarlath Burns, TG4
Gerry Kelly, UTV
Derek Mooney, RTE
Grainne Seoige, Sky News Ireland

THE JAMESON PEOPLE’S CHOICE AWARD FOR BEST INTERNATIONAL FILM

Winner: The Lord of the Rings The Return of the King, Dir: Peter Jackson

Fahrehheit 9/1, Dir: Michael Moore
Lost in Translation, Dir: Sofia Copolla
Mystic River, Dir: Clint Eastwood
The Passion of The Christ, Dir: Mel Gibson

THE PANTENE PEOPLE’S CHOICE AWARD FOR BEST INTERNATIONAL ACTRESS AWARD

Winner: Kiera Knightley, King Arthur/Pirates of The Caribbean

Cameron Diaz, Shrek 2
Scarlet Johansson, Lost In Translation
Charlize Theron, Monster
Uma Thurman, Kill Bill Vol 2

THE AVICA PEOPLE’S CHOICE AWARD FOR BEST INTERNATIONAL ACTOR

Winner: Johnny Depp, Pirates of the Caribbean

Jake Gyllenhaal, The Day After Tomorrow
Jude Law, Cold Mountain
Bill Murray, Lost in Transalation
Sean Penn, Mystic River

WINNERS JURY CATEGORIES 2004

BEST IRISH FILM – JURY AWARD

Winner: Omagh
Hell’s Kitchen International/Tiger Aspect production for C4 in association with RTÉ & Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board. 

Adam & Paul
A Porridge Pictures Production in association with Speers Films and Element Films
Blind Flight
Parallax Independent Productions & Samson Films
Inside I’m Dancing
Octagon Films
Man About Dog
Treasure Entertainment and Potboiler Productions 

THE IRISH FILM BOARD/NORTHERN IRELAND FILM & TELEVISION COMMISSION AWARD FOR BEST NEW TALENT

Winner: John Simpson, Freeze Frame 
Universal Studios in association with Bord Scannán na hÉireann/Irish Film Board, Northern Ireland Film & Television Commission and Parallel World Productions / Wildfire Films

Des Bishop, The Des Bishop Work Experience 
Stop Watch Productions for RTÉ
Pearse Elliott, Man About Dog 
Treasure Entertainment and Potboiler Productions 
Karl Geary, Timbuktu 
Yellow Asylum Films, Fantastic Films, MR Film
Allen Leech, Cowboys & Angels 
Wide Eye Films / Peter Stockhaus Filmproduktion GmbH/ Grosvenor Park UK Productions 

BEST FILM DIRECTOR

Winner: Lenny Abrahamson, Adam & Paul 
A Porridge Pictures Production in association with Speers Films and Element Films

Paddy Breathnach, Man About Dog 
Treasure Entertainment and Potboiler Productions 
Alan Gilsenan, Timbuktu 
Yellow Asylum Films, Fantastic Films, MR Films 
Damien O’Donnell, Inside I’m Dancing 
Octagon Films
Pete Travis, Omagh 
Hell’s Kitchen International/Tiger Aspect production for C4 in association with RTÉ & Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board.

 

BEST ACTOR IN A FEATURE FILM

Winner: Gerard McSorley, Omagh 
Hell’s Kitchen International/Tiger Aspect production for C4 in association with RTÉ & Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board.

Colin Farrell, A Home at the End of the World
Warner Independent Pictures

Tom Murphy, Adam & Paul 
A Porridge Pictures Production in association with Speers Films and Element Films

Stephen Rea, The Halo Effect 
A Fastnet Films/Ipso Facto Films Co-Production in association with Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board, Fatface Films, Fullworks and TV3

Karl Shiels, Capital Letters 
New Decade Productions

 
BEST ACTRESS IN A FEATURE FILM

Winner: Eva Birthistle, Ae Fond Kiss 
Sixteen Films, EMC GmbH, Bianca Films and Tornasol Films S.A.

Eva Birthistle, Timbuktu 
Yellow Asylum Films, Fantastic Films, MR Films 
Michèle Forbes, Omagh 
Hell’s Kitchen International/Tiger Aspect production for C4 in association with RTÉ & Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board.
Brenda Fricker, Inside I’m Dancing
Octagon Films
Louise Lewis, Adam & Paul 
A Porridge Pictures Production in association with Speers Films and Element Films

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Mark Garrett, Freeze Frame 
Universal Studios in association with Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board, Northern Ireland Film & Television Commission and Parallel World Productions / Wildfire Films

Cian de Buitlear, Man about Dog 
Treasure Entertainment and Potboiler Productions 
PJ Dillon, Timbuktu 
Yellow Asylum Films, Fantastic Films, MR Films 
Donal Gilligan, Omagh 
Hell’s Kitchen International/Tiger Aspect production for C4 in association with RTÉ & Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board.
Peter Robertson, Inside I’m Dancing 
Octagon Films

BEST MUSIC IN A FILM

Winner: Ray Harman, Timbuktu 
Yellow Asylum Films, Fantastic Films, MR Films 

Go Blimps Go, The Halo Effect 
A Fastnet Films/Ipso Facto Films Co-Production in association with Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board, Fatface Films, Fullworks and TV3
Ray Harman, Timbuktu 
Yellow Asylum Films, Fantastic Films, MR Films 
Stephen McKeon, Blind Flight 
Parallax Independent Productions & Samson Films
Stephen Rennicks, Adam & Paul 
A Porridge Pictures Production in association with Speers Films and Element Films
Kevin Shields, Lost in Translation 
Momentum Pictures

BEST SCRIPT FOR FILM

Winner: Jeffrey Caine, Inside I’m Dancing 
Octagon Films

Lance Daly, The Halo Effect 
A Fastnet Films/Ipso Facto Films Co-Production in association with Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board, Fatface Films, Fullworks and TV3
Pearse Elliott, Man About Dog 
Treasure Entertainment and Potboiler Productions 
Guy Hibbert & Paul Greengrass, Omagh 
Hell’s Kitchen International/Tiger Aspect production for C4 in association with RTÉ & Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board.
Mark O’Halloran, Adam & Paul  
A Porridge Pictures Production in association with Speers Films and Element Films

BEST EDITING OF A FILM

Winner: Emer Reynolds, Timbuktu 
Yellow Asylum Films, Fantastic Films, MR Films 

Dermot Diskin, Man About Dog 
Treasure Entertainment and Potboiler Productions 
Kevin Lavelle, Starfish 
New Starfish Enterprise 
Mairead McIvor, Capital Letters 
New Decade Productions
Isobel Stephenson, Adam & Paul 
A Porridge Pictures Production in association with Speers Films and Element Films

BEST PRODUCTION DESIGN

Winner: Ashleigh Jeffers, Freeze Frame 
Universal Studios in association with Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board, Northern Ireland Film & Television Commission and Parallel World Productions / Wildfire Films

Tom Conroy, Inside I’m Dancing 
Octagon Films
Jim Furlong, Cowboys & Angels 
Wide Eye Films / Peter Stockhaus Filmproduktion GmbH/ Grosvenor Park UK Productions 
Alan Gilsenan, Timbuktu 
Yellow Asylum Films, Fantastic Films, MR Films  
Paki Smith, Man About Dog 
Treasure Entertainment and Potboiler Productions 

BEST HAIR/MAKEUP

Winner: Dee Corcoran/Ailbhe Lemass, King Arthur
Touchstone Pictures/Jerry Bruckheimer Films/World 2000

Barbara Conway/Terry Ralph, The Halo Effect
A Fastnet Films/Ipso Facto Films Co-Production in association with Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board, Fatface Films, Fullworks and TV3
Bernadette Dooley / Morna Ferguson, Laws of Attraction
Element Films/Hell’s Kitchen
Tom McInerney, Adam & Paul 
A Porridge Pictures Production in association with Speers Films and Element Films
Linda Mooney, Man About Dog 
Treasure Entertainment and Potboiler Productions  
 

BEST COSTUME DESIGN

Winner: Grania Preston, Cowboys & Angels 
Wide Eye Films / Peter Stockhaus Filmproduktion GmbH/ Grosvenor Park UK Productions

Joan Bergin, Laws of Attraction 
Element Films/Hell’s Kitchen
Lorna Marie Mugan, Inside I’m Dancing 
Octagon Films
Lorna Marie Mugan, Man About Dog 
Treasure Entertainment and Potboiler Productions  
Leonie Prendergast, The Halo Effect
A Fastnet Films/Ipso Facto Films Co-Production in association with Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board, Fatface Films, Fullworks and TV3

BEST SHORT FILM

Winner: Undressing My Mother 
Venom Film

Full Circle 
Sunpath Pictures
Take It Back 
A Welcome Home Pictures Film
Two Fat Ladies 
Bord Scannán na hÉireann/ Irish Film Board and RTÉ present in association with Toytown Films
Yu Ming Is Ainm Dom 
Dough Productions for TG4
 
 
BEST ANIMATION

Winner: The Boy Who Had No Story 
A Brown Bag Films production for TG4, RTÉ  & Bord Scannán na hÉireann/Irish Film Board on behalf of S4C in association with the Children’s Television Trust International

Dublin 1 
Monster Animation & Design
God’s Early Work 
A Fat Lisa Production
The Life & Death of Peter Sellers 
VooDooDog
Norman Normal 
Teleimages Kids & Magma Films

 
BEST TV DRAMA OR DRAMA SERIES/SOAP

Winner: Holy Cross 
BBC NI in association with RTÉ.

The Clinic 
Parallel Films for RTÉ
Proof 
Subotica Entertainment for RTÉ in association with Denmark’s TV2
The Return 
Sally Head Productions
Ros na Run 
An Eo Teilifís and Tyrone Productions Production for TG4

 
BEST CURRENT AFFAIRS/NEWS PROGRAMME

Winner: Prime Time: Intellectual Disability 
Janet Traynor & Keelin Shanley for RTÉ

Prime Time: Congo Heart of Africa 
Any News Inc for RTÉ
Prime Time: Ireland's Teenage Criminals 
Neasa Hardiman and Keelin Shanley for RTÉ
Prime Time: The Lost Generation 
Niamh O’Connor and Paul Rouse for RTÉ
Spotlight: Superdollar Plot 
Andrew Martin and Declan Lawn for BBC Northern Ireland

BEST ENTERTAINMENT PROGRAMME

Winner: The Bronx Bunny Show 
Double Z Enterprises

Amu 
Adare Productions 
Close Encounters with Keith Barry 
Midas Productions for RTÉ
The Des Bishop Work Experience 
Stop Watch Productions for RTÉ
The Panel 
Happy Endings Productions for RTÉ.
 

BEST LIFESTYLE PROGRAMME

Winner: Show Me The Money 
Agtel Productions for RTÉ

Manchan sa tSin 
A Wonderland Production for TG4
The Restaurant 
Vision Independent Productions for RTÉ
Three 60 
Animo for RTÉ
Wild Trials 
Crossing the Line Films for RTÉ
 

BEST SPORTS PROGRAMME

Winner: Final Words - Hurling '03 
RTÉ 

Fearless 3 Irish Special Olympians 
Power Pictures for RTÉ
Go Racing 
High Flyer
Martin O'Neill - Man and Bhoy 
An About-Face Media Production for BBC Northern Ireland
Ringy 
A Forefront Production for TG4

BEST DOCUMENTARY

Winner: Battle of the Bogside 
A Perfect Cousin Production for the BBC

Christine’s Children
Doubleband Films
Imagining Ulysses
Blueprint Pictures for RTÉ
Shutdown
A Mint Production for BBC ONE Northern Ireland
Waiting for Houlihan
An Imagine Limited Production in association with RTÉ
Who Kidnapped Shergar
A Mint Production for C4 and RTÉ
 
BEST CHILDREN’S/YOUTH PROGRAMME

Winner: The Boy Who Had No Story 
A Brown Bag Films production for TG4, RTÉ  & Bord Scannán na hÉireann/Irish Film Board on behalf of S4C in association with the Children’s Television Trust International

ATL TV 
BBC Northern Ireland
ID+  RTÉ 
S@ttitude  RTÉ 
Scope  Stop Watch Productions for RTÉ
 

BEST ACTOR IN A TV DRAMA

Winner: Ciaran Hinds, The Mayor of Casterbridge 
Sally Head Productions

Simon Delaney, Pulling Moves 
BBC Northern Ireland
Dylan Moran, Black Books 
Assembly Film & TV
James Nesbitt, Wall of Silence 
Granada Television
David Wilmot, The Clinic  
Parallel Films for RTÉ   

BEST ACTRESS IN A TV DRAMA

Winner: Anne Marie Duff, Shameless 
Company Pictures

Orla Brady, Proof 
Subotica Entertainment for RTÉ in association with Denmark’s TV2
Orla Brady, Servants 
Whitby Davison Productions
Amanda Burton, Silent Witness 
BBC
Niamh Cusack, Too Good to be True 
Carlton Television

BEST SUPPORTING ACTOR IN FILM/TELEVISION

Winner: Peter O’Toole, Troy 
Warner Bros Pictures

Colum Convey, Holy Cross 
Great Meadow Productions for BBC NI in association with RTÉ.
Gary Lydon, The Clinic 
Parallel Films for RTÉ 
Ciarán Nolan, Man About Dog 
Treasure Entertainment and Potboiler Productions 
Jim Norton, Proof 
Subotica Entertainment for RTÉ in association with Denmark’s TV2

BEST SUPPORTING ACTRESS IN FILM/TELEVISION

Winner: Susan Lynch, 16 Years of Alcohol 
Tartan Films

Susan Lynch, Bodies 
Hat Trick Productions 
Rachel Pilkington, The Clinic 
Parallel Films for RTÉ
Jasmine Russell, Capital Letters 
New Decade Productions
Ger Ryan, The Return 
Sally Head Productions

BEST IRISH LANGUAGE SHORT/ANIMATED FILM/PROGRAMME

Winner: Yu Ming Is Ainm Dom 
Dough Productions for TG4 & Filmbase

Cinegael Paradiso 
A Distinguished Features Production
Leargas Ná Lig Sinn i nDearmad 
RTÉ 
Ros na Run 
An Eo Teilifís and Tyrone Productions Production for TG4
Tintown 
Akajava Films

OUTSTANDING CONTRIBUTION TO IRISH CINEMA

Pierce Brosnan

LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Maureen O'Hara