site search



FOLLOW IFTA ONLINE

facebookyoutubetwitter

Get Adobe Flash Player


Winners of the 1st Annual Irish Film & Television Awards

BEST IRISH FILM - Jury Award
Intermission**WINNER**
The Actors
Chavez-Inside the Coup
Dead Bodies
Song For A Raggy Boy
Veronica Guerin

BEST FILM DIRECTOR
Intermission - John Crowley **WINNER**
Conspiracy of Silence - John Deery
Dead Bodies - Robert Quinn
Goldfish Memory - Liz Gill
Song For A Raggy Boy - Aisling Walsh

BEST TV DRAMA
Bachelors Walk - RTÉ /Accomplice TV **WINNER**
Any Time Now - Comet Films for BBC NI & RTÉ in association with Irish Film Board
Home for Christmas - Ice Box
On Home Ground - Wildfire Films
Watermelon - Granada Television

BEST DOCUMENTARY
Oilean Thorai - Harvest Films **WINNER**
A House Divided - RTÉ /Holywood Films
Bang! You're Dead - Fastnet
Chavez-Inside the Coup - Power Pictures
Living the Revolution - Wildfire
Sing On Forever - Parzival Productions
The Strange Case of the Irish Crown Jewels - Crossing the line films

BEST SHORT FILM
Meeting Che Guevara and the Man from Maybury Hill - Igloo Films **WINNER**
Eireville - TG4
The Last Time - Zanita Films
No, No, No - Comet Films
Strangers in the Night - Addictive Productions


BEST ENTERTAINMENT
Amu Amigos Amazon - Adare Productions **WINNER**

Brian Kennedy On Song - BBC NI
Only Fools Buy Horses - Red Pepper Productions
Ryan Confidential - Colin Farrell - Blueprint Productions
The Late Late Show Special - Richard Harris - RTÉ

BEST LIFESTYLE
Amu Amigos Amazon - Adare Productions **WINNER**
Ask Anna - Stopwatch Television
The Health Squad - Nemeton
Ireland AM - TV3
Wedding Planners - Power Pictures/RTÉ

BEST IRISH LANGUAGE - Sponsored by Foras Na Gaeilge
Amu Amigos Amazon - Adare Productions **WINNER**

An Charraig Stoite - Leirthe Le Mac Dara O'Curraidhin
Galtymore - Gael Media
Islandman - Eamon De Buitlear
Oilean Thorai - Harvest Films

BEST CHILDRENS/YOUTH/EDUCATIONAL/
MULTICULTURAL/RELIGIOUS/REGIONAL TV

Sampler - Luke McManus/Sinead O'Shea/Claire Connolly **WINNER**
Cracking Crime - Stirling Films & TV Productions
Ear to the Ground - Agtel
Townlands: Animal Rescue - AV3
Twins - RTÉ
BEST SPORTS TV
The Rod Squad - Setanta Television **WINNER**
Breaking Ball - Setanta Television
End to End: Armagh Special - UTV
La Ochra Gael - Nemeton
When Joe Met Sam - BBC NI

BEST MUSIC IN TV/FILM
Spin the Bottle - (John Mc Phillips)**WINNER**
God's Kitchen - (Gavin Little) Echolab
Home for Christmas - (Ronan Johnstone)
On Home Ground - (Niall Byrne)
You're a Star - (ShinAwil Productions)

BEST CURRENT AFFAIRS
Prime Time: Cardinal Secrets - Mary Raftery/Mick Peelo/RTÉ **WINNER**
Prime Time: Saturday Night Sunday Morning - Eddie Doyle/Keelin Shanley/RTÉ
Crash - Mint Productions
Prime Time:Sue Nation - Michael Kealy/Ken O'Shea/RTÉ
Fine Gael: A Family at War - Mint Productions

BEST ANIMATION
Escape - Jam Media **WINNER**
The Birth of John the Baptist - Brown Bag Films
The Butterfly Collector - Fat Lisa Productions
The Depository - Kavaleer Productions
Pullin' the Devil by the Tail - Raw Nerve Productions

BEST SCRIPT
Intermission - Mark O' Rowe/Company of Wolves/Parallel **WINNER**
The Actors - Conor Mc Pherson/Four Provinces Limited
Dead Bodies - Derek Landy/Distinguished Features
Goldfish Memory - Liz Gill/Goldfish Films
Spin the Bottle - Ian Fitzgibbon/Michael McElhatton/Grand Pictures

BEST ACTOR IN A FILM - JURY AWARD
Andrew Scott - Dead Bodies **WINNER**
Colin Farrell - SWAT
Michael McElhatton - Spin the Bottle
Cillian Murphy - 28 Days Later
Aidan Quinn - Song for a Raggy Boy
BEST ACTRESS IN A FILM
Angeline Ball - Bloom **WINNER**
Bronagh Gallagher - Spin the Bottle
Maria Doyle Kennedy - Mystics
Flora Montgomery - Goldfish Memory
Natasha Mc Elhone - Solaris

BEST SUPPORTING ACTRESS IN FILM/TV
Ruth Mc Cabe - Any Time Now **WINNER**
Brenda Fricker - Veronica Guerin
Fiona Glascott - Goldfish Memory
Deirdre O'Kane - Intermission
Ger Ryan - Intermission

BEST SUPPORTING ACTOR IN FILM/TV
David Wilmot - Intermission **WINNER**
Colin Farrell - Intermission
Ciaran Hinds - Veronica Guerin
Gerard Mc Sorley - Veronica Guerin
Owen Roe - Any Time Now

BEST ACTOR IN A TV DRAMA
James Nesbitt - Murphy's Law - Tiger Aspect for BBC NI **WINNER**
Peadar Cox - Ros na Run - Leirithe Thir Eoghan/Eo Teilifis
Simon Delaney - Bachelors Walk - RTÉ /Accomplice TV
Ciaran McMenamin - Any Time Now - Comet Films for BBC NI & RTÉ in association with Irish Film Board

BEST ACTRESS IN A TV DRAMA
Angeline Ball - Any Time Now - Comet Films for BBC NI & RTÉ in association with Irish Film Board **WINNER**
Dearbhla Molloy - Home for Christmas - Ice Box Films
Joan Sheehy - Ros na Run - Eo Teilifis/Leirithe Thir Eoghan

BEST CINEMATOGRAPHY / TV PHOTOGRAPHY
Song For A Raggy Boy - Peter Robertson **WINNER**
Bloom - Ciaran Tanham
Dead Bodies - Donal Gilligan
Goldfish Memory - Ken Byrne
Veronica Guerin - Brendan Galvin

BEST EDITING
Dead Bodies - Distinguished Features/Dermot Diskin **WINNER**
The Actors - Four Provinces Limited
Goldfish Memory - Goldfish Films
Spin the Bottle - Grand Pictures
The Strange Case of the Irish Crown Jewels - Crossing the Line Films
BEST HAIR/MAKE-UP
Watermelon - Linda Mooney & Carol Dunne (Granada Television) **WINNER**
Intermission - Lynn Johnston & Lorraine Glynn (Company of Wolves/Parallel)
Spin the Bottle - Patsy Giles (Grand Pictures)
Veronica Guerin - Dee Corcoran & Ailbhe Lemass (Bruckheimer Films/Disney/World 2000)

BEST COSTUME DESIGN
Spin the Bottle - Kathy Strachan (Grand Pictures) **WINNER**
Bloom - Tara Van Zyl (Odyssey Pictures)
Intermission - Lorna Marie Mugan (Company of Wolves/Parallel)
Veronica Guerin - Joan Bergin (Bruckheimer Films/Disney/World 2000)
Watermelon - Emer Ni Mhaoldomhnaigh (Granada Television)

BEST ART DIRECTION
Spin the Bottle - (Padraig O'Neill) **WINNER**
God's Kitchen - (Paki Smith)
Headrush - (Laurent Mellet)
Home for Christmas - (Mark Geraghty)
Intermission - (Tom Conroy)

BEST SOUND/SOUND EDITING
Dead Bodies (Daniel Birch) **WINNER**
Goldfish Memory (Sarah Gaines/Philippe Faujas)
The Twilight Hour (Paddy Gibbons)

BEST NEW TALENT
Colin O'Donoghue - For Home for Christmas **WINNER**
Jonathan Forbes - Conspiracy Of Silence
Sonya Supple Gildea - Bodyblow
Ian Thullier - Darkroom
Sean Walsh - Bloom
David Wilmot - Intermission

BEST ACTOR IN A FILM - PUBLIC VOTE
Colin Farrell **WINNER**
Aidan Quinn
Stuart Townsend
Cillian Murphy
Pierce Brosnan

BEST TV PERSONALITY - PUBLIC VOTE
Miriam O'Callaghan **Winner**
Patrick Kielty
Grainne Seoige
Julian Simmonds
Paidi O'Lionard
Hector O'hEochagain
John Daly
Gerry Kelly

UGC CINEMAS BEST IRISH FILM - PUBLIC VOTE
Veronica Guerin **WINNER**
Evelyn
Goldfish Memory
The Actors
Intermission